Hasan Göksu

Hasan Göksu

1946 İstanbul doğumlu yaşamı küçük yaşlardan itibaren tabiat ve çevre ile haşır neşir  olarak geçti. Çarpık yapılaşma ve yoğun nufus artışının getirdiği sorunlarla ve küresel ısınmayla ilgili pek çok blog yazıları var. Aynı zamanda Greenpeace Akdeniz'e üye olarak destek vermekte. Tüm yazılarını www.blog.milliyet.com.tr  de okuyabilirsiniz.

 

 

Gönderdiği Yazılar

İYİ Kİ BİZİM KOVALAK BİR BAŞBAKANIMIZ YOK

İYİ Kİ BİZİM KOVALAK BİR BAŞBAKANIMIZ YOK

Gösteriş düşkünlerine kovalak denir. Trakyalılar ise bunlara “kuvalak” derler. Kovalaklar sahip oldukları her şeyi hava atmak için kullanırlar. Kısa yoldan karizmatik görünmenin peşindedirler. Uludağ Sözlük’te bir vatandaş kovalağı bir örnekle anlatmış:
“Elektrikli süpürge kullanan cadıya kovalak denir.”
Kovalaklar iyiliği hava atmak için yaparlar. Mesela durup dururken kahvehanede ocakçıya, “bu akşam çaylar kahveler benden” deyiverirler.
Kovalakların parası çabuk tükenir, para tükenince babadan kalma tarlaları, arsaları, en son da oturdukları evi satarlar.
Kovalakların satıp dağıtırken arkadaşları çoktur. Çevreleri onlardan üç beş kuruş koparmak isteyen çıkarcılarla doludur. Bu çıkarcılar ona durmadan övgüler düzerler, “son beş asrın en büyüğü sensin” türünden laflar ederler. Kovalaklar bu tür övgülerden çok hoşlanırlar, daha da havaya girer, daha çok dağıtırlar.
Para pul, mal mülk bittiğinde ise kovalakların çevresinde kimse kalmaz.
Kovalak biri başbakan olursa ne olur?
Kovalak birinin başbakan olması çok tehlikelidir. Çünkü kovalıklığı devletin parasıyla puluyla, malıyla mülküyle ve de sahip oldukları yetkiyle bol keseden yaparlar.
Mesela sınır boylarını sudan ucuza başka bir ülkeye kiralamaya kalkarlar.
Limanları, sigara ve içki fabrikalarını, şeker fabrikalarını yabancılara, ya da eşe dosta peşkeş çekerler.
Başka ülkelerdeki isyancıların önüne milyonlarca doları çuvallar içinde atıverirler.
Egemen ülkelerin hatırı için ülkelerine füze kalkanı konulmasına izin verir, onlara yaranmak için, Allah korusun, komşularına savaş savaş bile açarlar.
Yandaşlarını devlet kasasından ihya ederler.
Üretmeyi değil, satmayı düşünürler. Sattıklarını üretmiş olan atalarını az üretmiş olmakla suçlar, onlara olmadık hakaretlerde bulunurlar.
Kovalak başbakanlar satarken ve dağıtırken çok sevilirler. Ulusal ve uluslararası basında haklarında onları göklere çıkaran yazılar çıkar. “O, bu yüzyılın en büyüğüdür”, “O, bu dünyanın en karizmatik insanıdır” türünden yazılardır bunlar.
Ülkenin satacak fazla bir şeyi kalmayınca o ülkenin kovalak başbakanının çevresinde hiç kimse kalmaz, hatta o dost bildiği yabancılar ve yandaşlar yargılanırken aleyhine tanıklık ederler.
Karizmatik başbakan sahibi olmak iyidir, ancak kovalak başbakan bir ülke için çok büyük bir risktir.
İyi ki bizim kovalak bir başbakanımız yok.

A. Metin Akpınar

 Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret62629
Romanlarımız
Kitaplarımızı isteyin imzalı olarak gönderelim.

Sahipsiz Gezegen Kargo hariç  bir kitap sadece 10 TL

İngilizce ve  almancayı zevk alarak öğrenmek isteyenlere:

Paket A-1 adet "Sahipsiz Gezegen "romanı artı onun  orijinal ingilizce yayını resimli 1 adet "Ownerles Planet" romanı Kargo hariç  bir kitap sadece 15 TL

Paket B 1 adet "Sahipsiz Gezegen" romanı artı onun  orijinal almanca yayını resimli  1 adet

"Der Herrenlose Planet" romanı ek de gönderilir.
Kargo hariç  bir kitap sadece 15 TL

Paket C

Sadece  Türkçe roman"Sahipsiz Gezegen"

 Kargo hariç  bir kitap sadece 10 TL

 

 

 

Üyelik Girişi
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 21° 8°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.64415.6667
Euro6.49936.5254