Kürtçe nin Terapi FGücü

Kürtçe'nin Terapi Gücü

Sinirli Selim - Silikon Hüsnü- Mizah

Sinirli Selimle Silikon Hüsnü aynı mahallenin kapı komşuları idi. Selim beye asabi mizaçlı olduğu için Sinirli Selim, Hüsnü beye de yumuşak ve saf huylu olduğu için mahalleliler Silikon Hüsnü lakabını yakıştırmışlardı. Selim beyin haşmetli evinin yanında Hüsnü beyin külüstür evi boynu bükük yer alırdı. Sinirli Selim bol gelirli olduğu için dar gelirli Silikon Hüsnü' yü işe giderken cafcaflı arabasına almaktan sadistçe büyük bir zevk alırdı. Çünki eskiden ikisi de fakir aile çocukları idi ve Hüsnü onun fakir kalan okul ve çocukluk arkadaşıydı.

O gün yine akşam karanlığında işten dönüyorlardı. Yol uzun sohbete daldılar.

Silikon Hüsnü: Abi, Türkiyede sokak levhalarına Kürtçe karşılığı eklenecekmiş.

Sinirli Selim: Eklense iyi olur, ben o konuya sıcak bakıyorum.

Silikon Hüsnü: Abi senin de sıcak bakmadığın konu yok.

Sinirli Selim: Eğer faydalıysa her şeye sıcak bakarım. Senin kuş beynin iktisattan anlamaz. Düşün bir kere bizim sokağın adı"Doğru Sokak". Diyelim senin bir Kürt arkadaşın veya Avrupa da Kürt dili tahsili yapmış çevreci bir arkadaşın senin evi arasa Türkçesinden anlamadığı için senin evi bulamaz, eğri sokağa gider. Seni bulamaz.

Silkon gülmeye başlar.

Sinirli Selim: Gülme! Benim arabamda olduğun sürece sadece ben gülersem güleceksin!

Silikon Hüsnü: Tamam abi devam et.

Sinirli Selim: Bana sorsalar ben Kürtçeyi resmi dil bile yaparım. Ben iktisat açısından düşünüyorum. Beynim de şu anda bile binlerce kitap uçuşuyor. Oğlum! Kürtçe Türk ekonomisine şok terapi yapar. Bir anda piyasa canlanır , basımevleri harıl harıl her şeyin Kürtçesini basar milyonlarca işsize gence iş sahası çıkar. Levhacılar süper iş yapar, her köşede tercüme büroları açılır, gençlerin yarısı Kürtçe tercüman olur. Hüsnü.. Canım kardeşim.. Barış özgürlük kardeşlik için çalışalım. Bana sorsalar ben Kürtçeyi resmi dil yaparım,

Silikon Hüsnü: Abi sen ne yaptın. O zaman Türkiyenin adını da değiştirmek gerekir. Türkiyenin adı "Kürdiye"olur.

Sinirli Selim: Korkma Hüsnü benim süper kafam ona da çare bulur. Başına Türk kelimesini ekleriz. "Türkkürdiye" olur. İki taraf da memnun kalır. Barış özgürlük kardeşlik unutmayalım.

Silikon Hüsnü arkadaşının süper buluşu kelimeyi teker teker heceler.

Silikon Hüsnü: Türk kürdi ye!! Yani birbirimizi yiyeceğiz öylemi? Bu savaş demektir... Türkiyenin doğasına da darbedir. Ormanlar yakılır yıkılır, her taraf batar, .. .......tın batırdın Selim!

Sinirli Selim: Onun da kolayı var. Olayları bastırmak için daha çok polis gönderirim. Olur biter. Senin iktisat ve siyaset okumadığın belli dangalakcığım. Tarihte savaşlar hep ekonomileri tetiklemiş gelişim sağlamıştır.

Silikon bir anda demir gibi sertleşir ama nerdeyse eriyecek derecede kıpkırmızı olur, patlar, kaba kelimelerle konuşur. Artık o yumuşak silikon değildir.

Silikon Hüsnü: Doğanın içine, insanların suratına ........caksa, batsın öylesi ekonomik gelişme ! Ne gerek var şu ayrımcılığa. Hep birlikde doğa anamıza sarılalım. Doğa ana hunharca katlediliyor, ölüyor, millet neyle uğraşıyor.

Sinirli Selim: Herife bak yav, bu yaşda ateşli bir "Greenpeaece" ci oldu. O zaman git bu pankartınla kendini Galata Kulesine zincirle. Polis de senin boynunu çamaşır sıkar gibi sıksın yerde sürüklesin. Sonra da Selim abi gel beni kurtar de! Nah kurtarırım.

Silikon Hüsnü: Kurtarırsın kurtarırsın. Yine de seversin beni. Kürkçü sevdiği postu yerden yere çarparmış... Seninle çocukken az topaç çevirmedik... Küçükken de sen cılızdın ben seni korurdum.. Arada sırada ben de seni yere çarpardım. Ama gık diyemez o zamanlar sen bana abi derdin. Unuttun mu?

Akın Tekin

Sosyolog Çevreci Yazar

akintekin.com


Yorumlar - Yorum Yaz


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret63340
Romanlarımız
Kitaplarımızı isteyin imzalı olarak gönderelim.

Sahipsiz Gezegen Kargo hariç  bir kitap sadece 10 TL

İngilizce ve  almancayı zevk alarak öğrenmek isteyenlere:

Paket A-1 adet "Sahipsiz Gezegen "romanı artı onun  orijinal ingilizce yayını resimli 1 adet "Ownerles Planet" romanı Kargo hariç  bir kitap sadece 15 TL

Paket B 1 adet "Sahipsiz Gezegen" romanı artı onun  orijinal almanca yayını resimli  1 adet

"Der Herrenlose Planet" romanı ek de gönderilir.
Kargo hariç  bir kitap sadece 15 TL

Paket C

Sadece  Türkçe roman"Sahipsiz Gezegen"

 Kargo hariç  bir kitap sadece 10 TL

 

 

 

Üyelik Girişi
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° -2°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.41405.4357
Euro6.12676.1513