Lahana

LAHANANIN DIŞTAN KULLANILIŞI :

Lahana yaprağı tatbikat! şu hastalıklarda yapılır; Yara ve berelerde, eziklerde, kapanmayan yaralarda, bacakta bulunan varis yaralarında, kangrenlerde, egzamalarda, kan çıbanların­da, damar hastalıkları ve basur yaralarında, her çeşit abseler-de, sinir, romatizma, bel, siyatik ve yüz ağrılarında, böbrek ağrılarında, yarıda ve bütün baş ağrılarında mide, bağırsak, akciğer ve karaciğer hastalıklarında nezle, bronşit, zatülcemp, ur ve hayvan ısırıklarında kullanılır.

LAHANANIN İÇTEN KULLANILIŞI :

Lahana salata olarak dolması yenir ve sıkılarak suyu İçi­lir. Lahana suyu mide ülserlerine çok iyi gelir. Ülserliler bu sudan 3 hafta içmeleri gerekir. Sirozlu hastalar günde 400 gram lahananın yarısını çiğ yansıda pişmiş olarak yerlerse hem idrar çoğalır ve hem de hastaların genel durumlarında bir düzelme görülür. Lahana Skorpit hastalığının mükemmel bir ilâcıdır.
Lahanayı antibiyotikler sırasına koymak mümkündür. Çünkü lahana içinde mikropları öldüren bir madde vardır. La­hana kanda şekeri düşürür ve bu hassasından dolayı şeker hastaları yiyebilir.

Lahana usaresi içinde yeşil nişasta, bitkisel albümin, pas kükürt, protider, lipidler, minerallerden fosfor, kalsyüm, demir, C, B1, B2, PP, ve A vitaminleri bulunur. Lahananın gü­neş gören yerlerinde raşitizmaya iyi gelen D2 vitamini mevcut­tur.

Lahana usaresi ülserli kolitlerde kullanılır ve çok iyi ge­lir. Zira içinde kükürt, potas U vitamini ve kanamaları durdu­ran K vitamini ihtiva eden bir müsileaj vardır. Lahana pişiril­diğinde U vitamini yokolur. Bu vitamin bağırsak zarının koruyucusudur. Bu nedenle lahananın suyunu içmeli veya taze olarak salatasını yemelidir. Lahana pişirildiğinde ahengi bozu­lur ve hazmı güç bir besin olur.

Lahanada kükürt, arsenik, kalsyum, fosfor, bakır, iyod bol miktarda mevcut olduğundan iştah açar ve vücudu mine­rallerden zenginleştirir. Lahana vitaminlerden zengin olduğu için skorpit hastalığını önler. A vitamininden zengin olduğu için vücudumuzun örgülerini besler, içindeki B1 vitamini sa­yesinde sinir sisteminde denge sağlar. İçindeki B2 vitamini hücre teneffüsü kolaylaşır. Terkibinde bulunan kükürt dezen­fektandır, egzama ve sebore için çok iyidir ve cildi korur. Klo­rofili hemoglobin tevlit eder ve kansızlığa karşı iyi gelir. Fakat lahana pişirildiğinde bütün bu maddeler kaybolur. Pişme­miş lahana gebe kadınlara, kansızlara, zayıflara, bağırsak pa­razitlerine ve romatizmalılara iyi gelir. Lahana suyunun lezze­ti pek hoş değildir, fakat buna havuç suyu ve birkaç damla da limon suyu eklenmelidir.

KULLANILDIĞI HASTALIKLAR:

Abseler ve kan çıbanları: pişmemiş lahana yaprakları yı­kanır ve iki üç kat katlanarak abse üzerine tatbik edilir 3-4 saat veya bütün gece abse üzerinde bırakılır. Eğer tahammül edilmeyen bir sıcaklık duyulursa pansumanı taze yapraklarla yenilemek lâzımdır. Böylece yaradan cerahat fcayboluncaya kadar pansumanlara devam şarttır.
Dıştan yapılan tatbikat ile beraber içiten usaresini içmelidir.

Alkolism : Çiğ lahana yenilebileceği gibi usaresini de içmelidir.
Anjinler: Her türlü bademcik ve boğaz iltihaplarında dış­tan tatbik edilir ve lahana usaresi ile de gargara yapılır.
Kansızlıkta: Günde 1-2 bardak usaresi içilir.

Ses kısıklığı olan boğaz iltihaplarında: Lahana usaresi balla karıştırılır gargara yapılır ve içten yenir. Şarkıcılar ses kısıklığını önlemek için bir yumurta sarısını tuzsuz lahana su­yu içinde iyice ezerek içerler..
Damar İltihapları: 3 – 4 tabaka lahana yaprağı bacak üze­rine tatbik edilir, bütün gece orada bırakılırsa ağrı derhal ha­fifler ve şifa bulmasa dahi büyük fayda sağlar.

Astım ve bronşitler: Lahana yaprakları 3-4 kat göğüs, boğaz ve akciğerlerin aşağı kısımlarına ve nerede ağrı varsa oraya tatbik edilir bir gece orada bıraktıktan sonra ağrı de­vam ediyorsa pansuman yenilenir. Bununla beraber 60 gram lahana yarım litre suda kaynatılır ve bunun içine 70 kram bal konur ve yenir. Yahut günde 1-2 bardak usaresi içilir.

Yanıklar: Mümkün olduğu kadar erken olmak üzere ezil­miş olan lahana yaprakları tatbik edilirse hayret verici bir so­nuç alınır.
Böbrek sancıları : Lahana yaprakları ağrıyan bölge üze­rine tatbik edilir.
Bağırsak sancıları: Lahana yaprakları 3-4 tabaka halin­de karın üzerine vurulur. Ve bir sargı iie sarılarak bütün ge­ce bırakılır. Lahana usaresinden günde 1-3 bardak içilirse sancılar durur. Eşit miktarda havuç suyu ile karıştırılır ve içi lirse sonuç daha iyi olur.
Beyne kan hücumu ve güneş vurması : Hekim bulunma­yan yerlerde 2-3 tabaka lahana ense bölgesine vurulursa ve bu tatbikat 3-4 saatte bir değiştirilirse netice parlak olur.

Kabızlık : Pişmiş lahananın ilk suyu günde 2 – 4 bardak içilir.
Depresyonlarda: Günde 2 bardak lahana suyu içmek çok faydalıdır.
Şeker hastalığı : Diğer bitkisel ilaçlarla birlikte günde 1.-2 bardak lahana suyu da içilir.
İshal ve dizanteriler: Lahana yaprakları bir veya iki taba­ka olmak üzere gündüzleri, 3-4 tabaka geceleri çok sıkmamak şartıyla tatbik edilir. Uzunca bir süre kaynatılmış olan suyun­dan da içilir.

Kas ve romatizma ağrıları: Lahana yaprakları 3-4 kat ağ­rıyan yerlere tatbik edilir ve bir yün parçası ile sarılır ve gün­de üç dört kez tekrarlanır. Yahut beyaz şarap içinde pişirilmiş olan yapraklardan yakı yapılır ve ağrıyan yerlere tatbik edilir. Lahana usaresi günde 1-2 bardak içilir.
Egzamalar: Yapraklar kısa süreli (1 saat) tatbik edilir. Eğer egzama kuru ise yapraklar zeytin yağı ile yağlanır. Lahana kanı temizler ve örgülere canlılık verir. Fakat lahana her türlü egzamaya iyi gelmez. Egzamalı aynı zamanda lahana usaresi içerse faydalıdır.
Soğuk vurmalarında : Lahana yaprağı tatbik edilir.

Burkulmada: Üç dört kat lahana yaprağı konur, pamuk konulduktan sonra sarılır. Bu pansuman sabah akşam değiş­tirilir.
Genel yorgunluk: İyi bir besin almakla beraber günde bir veya iki bardak lahana usaresinden içilir.
Karaciğer: Lahana yaprakları karaciğer şişkinliklerirre iyi gelir, karaciğer ağrılarını keser. Lahana aynı zamanda saf­ra kesesi hastalıklarında ve karaciğer yetersizliğinde de kul­lanılır.

Gündüzleri iki veya üç kat, geceleri ise üç veya dört lahana yaprağı tatbik edilir ve her saatte bir değiştirilir. Ge­celeri ise bütün gece kalır.

Soğuk vuruklarında: Zeytin yağına batırılmış lahana yap­rağı vurulur.
Grip salgınlarında: Günde bir veya iki bardak lahana su­yu içilir. Bu şekilde insanı gripten korur.
Basur: Lahana yaprağı tatbik edilir.

Bağırsak hastalıklarında: Lahana usaresi günde iki çor­ba kaşığı sabahları içilir.
Uykusuzluk: Yatarken üç veya dört kat olmak üzere la­hana yaprağı enseye bazen bacaklara konur ve sarılır.
Sarhoşlukta: Kaynatılmış lahana suyu, soğan çorbası kay­natılmış pırasa suyunu içmek çok faydalıdır.
Bel ağrısı: Üç dört kat lahana yaprağı tatbik edilir ve bü­tün gece bırakılır. Ağrı kesilinceye kadar bu pansumana de­vam edilir. Geçmediği takdirde bir hekime başvurarak nede­nini aramalı ve özel tedavilere başvurmalıdır.

Rahim iltihabı: Lahana yaprakları karnın aşağı kısmına vurulur, ağrıyı kestiği gibi oradan iltihabın gitmesine de fay­da sağlar. Sancılı aybaşı gören kız ve kadınlara da bu usul tavsiye edilir.
Sinir ağrıları ve siyatik: Ağrılı bacak üzerine lahana yap
rakları tatbik edilir, yavaş yavaş ağrının gittiği görülür. Bu halde lahana yaprağını ısıtmamalı, üç katlı lahana yaprakları­nı üç saat veya bütün bir gece ağrılı yerde bırakmalıdır.

Ödemlerde, işeme zorluğunda, günde iki bardak lahana suyu içilir ve şiş yerlere lahana yaprağı tatbik edilir.
Zatülcemp : Üç dört kat lahana yaprağı hasta yere konur ve günde iki bardak suyundan içilir.
Raşitik çocuklara: Günde 1 -2 bardak lahana suyu içirilir. Bunlardan başka böbrek ağrıları böbrek iltihapları, baş ağ­rıları, yarım başağrısı, sinüzit’den ileri gelen başağrılarında la­hana yaprakları, alın, ense ve karaciğer üzerine konur.
Mesane iltihapları: İşeme zorluğu ve mesane spazmla­rında üç katlı lahana yapraklarını karnın aşağı kısmına bütün gece tatbik etmelidir.

Göz kızarıklığı ve göz yaşlı kimselere birkaç damla taze sıkılmış lahana usaresi damlatılırsa kolay ve etkili bir olâç olur.
Zona: Lahana yaprakları ağrılı kısıım üzerine vurulur ve üç dört kez değiştirilirse ağrılar yine hafifler.
Görüyorsunuz lahana sebzesi her derde deva bir ilâç gi­bi çok çeşitli hastalıklarda kullanılıyor ve hakikaten etkisi gö­rülüyor. Hiç olmazsa doktor gelinceye kadar bu şifalı sebze­den faydalanalım.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret62627
Romanlarımız
Kitaplarımızı isteyin imzalı olarak gönderelim.

Sahipsiz Gezegen Kargo hariç  bir kitap sadece 10 TL

İngilizce ve  almancayı zevk alarak öğrenmek isteyenlere:

Paket A-1 adet "Sahipsiz Gezegen "romanı artı onun  orijinal ingilizce yayını resimli 1 adet "Ownerles Planet" romanı Kargo hariç  bir kitap sadece 15 TL

Paket B 1 adet "Sahipsiz Gezegen" romanı artı onun  orijinal almanca yayını resimli  1 adet

"Der Herrenlose Planet" romanı ek de gönderilir.
Kargo hariç  bir kitap sadece 15 TL

Paket C

Sadece  Türkçe roman"Sahipsiz Gezegen"

 Kargo hariç  bir kitap sadece 10 TL

 

 

 

Üyelik Girişi
Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 21° 8°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.64415.6667
Euro6.49936.5254